IFK World Cup 2456: Difference between revisions
xomni>Laosy |
xomni>Laosy |
||
Line 996: | Line 996: | ||
| |
| |
||
* {{Cfb|Cammel}} |
* {{Cfb|Cammel}} |
||
* {{Cfb|Yasja-Kanusphra}} |
|||
*{{Cfbc|Yasja-Kanusphra|name=Kanusphra}} |
|||
* {{Cfb|United Republic}} |
* {{Cfb|United Republic}} |
||
* {{Cfb|Skuria}} |
* {{Cfb|Skuria}} |
||
Line 1,036: | Line 1,037: | ||
|{{Cfb|Ladros}} |
|{{Cfb|Ladros}} |
||
|{{Cfb|Cammel}} |
|{{Cfb|Cammel}} |
||
|{{ |
|{{Cfbc|Yasja-Kanusphra|name=Kanusphra}} |
||
|{{Cfb|Kiavalar}} |
|{{Cfb|Kiavalar}} |
||
|{{Cfb|United Republic}} |
|{{Cfb|United Republic}} |
||
Line 1,105: | Line 1,106: | ||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|}{{Football box |
||
| date = |
| date = 20 April 2456 |
||
| team1 = |
| team1 = {{Cfbr|Solan}} |
||
| team2 = {{Cfb| |
| team2 = {{Cfb|Azyeri}} |
||
| score1 = |
| score1 = |
||
| score2 = |
| score2 = |
||
| goals1 = |
| goals1 = |
||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group A) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 20 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Livyirin}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Ladros}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group A) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 23 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Ladros}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Solan}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group A) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 23 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Azyeri}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Livyirin}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group A) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 26 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Solan}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Livyirin}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group A) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 26 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Azyeri}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Ladros}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
| goals2 = |
||
| event = |
| event = |
||
| time = |
| time = 14:00 (local) |
||
| round = |
| round = Group Stage (Group A) |
||
| report = |
| report = |
||
| stadium = |
| stadium = |
||
| attendance = |
| attendance = |
||
| referee = ( |
| referee = (TBD) |
||
}} |
}} |
||
=== Group B === |
=== Group B === |
||
Line 1,180: | Line 1,258: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 20 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Ahitereira}} |
|||
| team2 = {{Cfbc|1=Malayah|name=Malayang}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group B) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 20 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Karkuss}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Cammel}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group B) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 23 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Cammel}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Ahitereira}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group B) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 23 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbcr|1=Malayah|name=Malayang}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Karkuss}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group B) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 26 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Ahitereira}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Karkuss}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group B) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 26 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbcr|1=Malayah|name=Malayang}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Cammel}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group B) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
=== Group C === |
=== Group C === |
||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
||
Line 1,232: | Line 1,401: | ||
|- |
|- |
||
!4 |
!4 |
||
| style="text-align:left;" |{{ |
| style="text-align:left;" |{{Cfbc|Yasja-Kanusphra|name=Kanusphra}} |
||
| |
| |
||
| |
| |
||
Line 1,242: | Line 1,411: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 21 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Ginsukyo}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Jimaria}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group C) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 21 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Nordleg}} |
|||
| team2 = {{Cfbc|1=Yasja-Kanusphra|name=Kanusphra}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group C) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 24 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbcr|1=Yasja-Kanusphra|name=Kanusphra}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Ginsukyo}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group C) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 24 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Jimaria}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Nordleg}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group C) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 27 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Ginsukyo}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Nordleg}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group C) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 27 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Jimaria}} |
|||
| team2 = {{Cfbc|1=Yasja-Kanusphra|name=Kanusphra}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group C) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
=== Group D === |
=== Group D === |
||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
||
Line 1,304: | Line 1,564: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 21 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Palakkinen}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Aether}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group D) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 21 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Suton}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Kiavalar}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group D) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 24 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Kiavalar}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Palakkinen}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group D) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 24 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Aether}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Suton}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group D) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 27 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Palakkinen}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Suton}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group D) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 27 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Aether}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Kiavalar}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group D) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
=== Group E === |
=== Group E === |
||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
||
Line 1,366: | Line 1,717: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 22 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Lothern}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Koresa}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group E) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 22 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Holy Tempest Empire}} |
|||
| team2 = {{Cfb|United Republic}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group E) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 25 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|United Republic}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Lothern}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group E) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 25 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Koresa}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Holy Tempest Empire}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group E) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 28 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Lothern}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Holy Tempest Empire}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 11:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group E) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 28 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Koresa}} |
|||
| team2 = {{Cfb|United Republic}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 14:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group E) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
=== Group F === |
=== Group F === |
||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
||
Line 1,428: | Line 1,870: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 22 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Fazar}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Grensalbourg}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group F) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 22 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Tupalei'i}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Skuria}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group F) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 25 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Skuria}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Fazar}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group F) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 25 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Grensalbourg}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Tupalei'i}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group F) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
----{{Football box |
|||
| date = 28 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Fazar}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Tupalei'i}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 17:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group F) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 28 April 2456 |
|||
| team1 = {{Cfbr|Grensalbourg}} |
|||
| team2 = {{Cfb|Skuria}} |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 20:00 (local) |
|||
| round = Group Stage (Group F) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
== Redemption stage == |
== Redemption stage == |
||
Line 1,480: | Line 2,013: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 30 April 2456 |
|||
| team1 = Third A |
|||
| team2 = Third C |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 15:00 (local) |
|||
| round = Redemption Stage (Group G) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 1 May 2456 |
|||
| team1 = Third C |
|||
| team2 = Third E |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 19:00 (local) |
|||
| round = Redemption Stage (Group H) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 2 May 2456 |
|||
| team1 = Third E |
|||
| team2 = Third A |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 15:00 (local) |
|||
| round = Redemption Stage (Group G) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
=== Group H === |
=== Group H === |
||
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
{| class="wikitable" style="text-align:center;" |
||
Line 1,530: | Line 2,107: | ||
| |
| |
||
| style="text-align:left;" |Eliminated |
| style="text-align:left;" |Eliminated |
||
|}{{Football box |
|||
|} |
|||
| date = 30 April 2456 |
|||
| team1 = Third B |
|||
| team2 = Third D |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 19:00 (local) |
|||
| round = Redemption Stage (Group H) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 1 May 2456 |
|||
| team1 = Third D |
|||
| team2 = Third F |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 15:00 (local) |
|||
| round = Redemption Stage (Group H) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}}{{Football box |
|||
| date = 2 May 2456 |
|||
| team1 = Third F |
|||
| team2 = Third B |
|||
| score1 = |
|||
| score2 = |
|||
| goals1 = |
|||
| goals2 = |
|||
| event = |
|||
| time = 19:00 (local) |
|||
| round = Redemption Stage (Group H) |
|||
| report = |
|||
| stadium = |
|||
| attendance = |
|||
| referee = (TBD) |
|||
}} |
|||
== Knockout stage == |
== Knockout stage == |
||
Revision as of 12:56, 6 December 2022
Tournament details | |
---|---|
Host country | Solan |
Dates | TBD – TBD |
Teams | 24 |
Venue(s) | TBD |
Final positions | |
Champions | TBD |
Runners-up | TBD |
Third place | TBD |
Fourth place | TBD |
Tournament statistics | |
Matches played | 58 |
The IFP World Cup of 2456 was the 3rd edition of the IFP World Cup, the world championship for open league national football teams. It took place in Solan.
Origin and set up
Host and venues
Match officials
Qualification
This world cup would be the first to not be invite-only, and include a qualification round. Solan, the hosts, automatically qualified. Furthermore, because of organisation difficulties, North Qatesh and East Qatesh nations would be assigned a set number of slots but would not have a qualification round, with nations being invited by the IFP. West and East Alaxia's confederations would combine into one qualification system, while Acoria would have a separate qualification system. The two intercontinental playoffs would be between Alaxia and East Qatesh; and Acoria and North Qatesh.
Confederation | Qualification | Original slots | Slots in final | |
---|---|---|---|---|
Host | n/a | Host selection | 1 | |
East Alaxia | EAF | Alaxian Qualification for 2456 World Cup | 3 (or 4)[1] | 12 (or 13)[1] |
West Alaxia | WAF | 9 | ||
East Qatesh | EQF | No qualification round (invite-only) | 4 (or 5)[1] | |
North Qatesh | NORQAF | 3 (or 4)[1] | ||
Acoria | ACF | Acorian Qualification for 2456 World Cup | 2 (or 3)[1] | |
Total | 24 |
Alaxian qualification
Qualification in the West and East Alaxian confederations were merged to have a much larger tournament. The combined Alaxia had 12 slots in the World Cup, with an extra potential one pending intercontinental results. The tournament would be held in two parts. The first round would see five groups drawn consisting of six teams each, excluding Group A and Group B which had five due to only a total of 28 countries involved. Groups were drawn using pots that approximated similar team strength. The first and second placing countries in each group would qualify for the World Cup, while third placing countries would go to the second round. The second round was a sixth group consisting of all five third-placers. The first and second placing countries here qualified for the World Cup, with the third placing country going to an intercontinental playoff with an East Qateshi nation.
In the first round, 2 games would be played per fixture, while in the second round it was just 1 game per fixture. 110 matches were played across all six groups. To read the table, the score on the left was achieved by the team named on the row, while the score on the right was achieved by the team's flag shown in the column header. Concerning the first round: the matches played on the top-right were played first, across matchdays in 2453; the matches played on the bottom-left were played second, across matchdays in 2455. Concerning the second round, All matches were played in the matchdays in late 2455 and early 2456. The intercontinental playoff between East Qatesh would be played in March 2456.
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ahitereira | 8 | 6 | 2 | 0 | 17 | 3 | +14 | 20 | Qualification to the World Cup | — | 0–0 | 2–0 | 1–0 | 2–0 | |
2 | Grensalbourg | 8 | 4 | 3 | 1 | 15 | 6 | +9 | 15 | 2–2 | — | 1–1 | 2–0 | 5–1 | ||
3 | Livyirin | 8 | 4 | 2 | 2 | 11 | 5 | +6 | 14 | Advance to Second Round | 0–2 | 1–0 | — | 1–0 | 4–0 | |
4 | Etherevar | 8 | 0 | 3 | 5 | 3 | 15 | -12 | 3 | Eliminated | 0–6 | 0–2 | 0–0 | — | 1–1 | |
5 | Zhar | 8 | 0 | 2 | 6 | 6 | 23 | -17 | 2 | 1–2 | 1–3 | 0–4 | 2–2 | — |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lothern | 8 | 5 | 3 | 0 | 13 | 4 | +9 | 18 | Qualification to the World Cup | — | 0–0 | 0–0 | 3–1 | 1–0 | |
2 | Koresa | 8 | 4 | 3 | 1 | 9 | 4 | +5 | 15 | 0–1 | — | 2–1 | 2–0 | 2–0 | ||
3 | Hveden Federation | 8 | 3 | 3 | 2 | 9 | 9 | 0 | 12 | Advance to Second Round | 2–4 | 1–1 | — | 1–1 | 1–0 | |
4 | Thraxia | 8 | 0 | 4 | 4 | 5 | 10 | -5 | 4 | Eliminated | 1–1 | 1–2 | 0–1 | — | 2–2 | |
5 | Bordo | 8 | 0 | 3 | 5 | 4 | 12 | -8 | 3 | 0–3 | 0–0 | 2–3 | 0–0 | — |
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ginsukyo | 10 | 8 | 1 | 1 | 19 | 1 | +18 | 22 | Qualification to the World Cup | — | 1–0 | 1–0 | 3–0 | 5–0 | 2–0 | |
2 | Azyeri | 10 | 3 | 4 | 3 | 8 | 6 | +2 | 13 | 0–0 | — | 3–3 | 0–1 | 1–0 | 0–0 | ||
3 | Karkuss | 10 | 3 | 4 | 3 | 11 | 11 | 0 | 13 | Advance to Second Round | 1–0 | 1–0 | — | 0–0 | 0–0 | 1–2 | |
4 | Peryzium | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 15 | -7 | 11 | Eliminated | 0–2 | 0–2 | 2–4 | — | 1–0 | 1–0 | |
5 | Bobo Sobo | 10 | 2 | 4 | 4 | 5 | 14 | -9 | 10 | 0–4 | 0–0 | 0–0 | 3–2 | — | 2–1 | ||
6 | Yuvani | 10 | 2 | 3 | 5 | 7 | 11 | -4 | 9 | 0–1 | 0–2 | 1–3 | 1–1 | 0–0 | — |
Group D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | File:Hannokar.png | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Palakkinen | 10 | 6 | 3 | 1 | 15 | 4 | +11 | 21 | Qualification to the World Cup | — | 1–2 | 0–0 | 1–0 | 2–1 | 2–0 | |
2 | Jimaria | 10 | 5 | 5 | 0 | 10 | 2 | +8 | 20 | 0–0 | — | 0–0 | 0–0 | 1–0 | 3–0 | ||
3 | Kiavalar | 10 | 4 | 3 | 3 | 10 | 7 | +3 | 15 | Advance to Second Round | 1–1 | 0–1 | — | 2–0 | 2–0 | ||
4 | Sinkajja | 10 | 2 | 4 | 4 | 10 | 10 | 0 | 10 | Eliminated | 0–1 | 1–1 | 4–3 | — | 0–0 | 3–0 | |
5 | Mem | 10 | 2 | 3 | 5 | 6 | 9 | -3 | 9 | 0–1 | 0–0 | 1–0 | 2–2 | — | 0–1 | ||
6 | File:Hannokar.png Hannokar | 10 | 2 | 0 | 8 | 2 | 21 | -19 | 6 | 0–6 | 0–2 | 0–1 | 1–0 | 0–2 | — |
Group E
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fazar | 10 | 6 | 3 | 1 | 14 | 4 | +10 | 21 | Qualification to the World Cup | — | 3–0 | 1–0 | 2–1 | 1–1 | 2–0 | |
2 | Aether | 10 | 6 | 3 | 1 | 10 | 5 | +5 | 21 | 1–0 | — | 3–2 | 0–0 | 1–0 | 2–0 | ||
3 | Empherias | 10 | 3 | 3 | 4 | 14 | 12 | +2 | 12 | Advance to Second Round | 0–0 | 0–1 | — | 0–1 | 0–0 | 4–2 | |
4 | Atlantia | 10 | 2 | 6 | 2 | 8 | 10 | -2 | 12 | Eliminated | 1–4 | 0–0 | 3–3 | — | 0–0 | 0–0 | |
5 | Vamu | 10 | 1 | 5 | 4 | 2 | 6 | -4 | 8 | 0–1 | 0–0 | 0–2 | 0–0 | — | 0–1 | ||
6 | Tushinmero | 10 | 1 | 2 | 7 | 5 | 16 | -11 | 5 | 0–0 | 0–2 | 1–3 | 1–2 | 0–1 | — |
Second Round
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Karkuss | 4 | 1 | 3 | 0 | 7 | 6 | +1 | 6 | Qualification to the World Cup | — | 2–2 | 3–3 | 1–1 | 1–0 | |
2 | Livyirin | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 5 | — | — | 2–0 | 0–0 | 0–1 | ||
3 | Kiavalar | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 5 | Advance to Intercontinental Playoff | — | — | — | 0–0 | 2–1 | |
4 | Empherias | 4 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | Eliminated | — | — | — | — | 0–0 | |
5 | Hveden Federation | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | -1 | 4 | — | — | — | — | — |
Acorian qualification
Qualification in the Acoria confederation was recommended by IFP due to the standard of economies in the region. It would consist of a single round robin tournament, with 2 games per fixture. Two countries would qualify for the World Cup, while third place would go to an intercontinental playoff against North Qatesh.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] | 10 | 5 | 3 | 2 | 20 | 15 | +5 | 18 | Qualification to the World Cup | — | 2–3 | 1–4 | 3–1 | 2–0 | 1–0 | |
2 | Tupalei'i | 10 | 5 | 2 | 3 | 13 | 8 | +5 | 17 | 0–0 | — | 0–0 | 1–0 | 4–1 | 2–0 | ||
3 | Nordleg | 10 | 5 | 2 | 3 | 11 | 7 | +4 | 17 | Advance to Intercontinental Playoff | 2–4 | 1–0 | — | 0–1 | 0–0 | 1–0 | |
4 | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] | 10 | 5 | 2 | 3 | 11 | 9 | +2 | 17 | Eliminated | 1–1 | 3–1 | 0–1 | — | 2–1 | 0–0 | |
5 | Lunidor | 10 | 1 | 2 | 7 | 9 | 18 | -9 | 8 | 2–4 | 1–0 | 0–2 | 0–1 | — | 3–3 | ||
6 | Erdelicht | 10 | 2 | 3 | 5 | 7 | 14 | -7 | 6 | 2–2 | 0–2 | 1–0 | 1–2 | 0–1 | — |
North and East Qatesh qualification
Due to conflicts within IFP management over cost and organisation, no qualification round was held in North or East Qatesh. Therefore, the teams qualifying and those in the intercontinental playoffs. The slots to fill were 3 spots in North Qatesh, 4 in East Qatesh, and another one from each for the intercontinental playoffs. Holy Tempest Empire, Cammel, Yasja-Kanusphra were the West Qatesh nations; while United Republic, Suton, Skuria, Ladros were the East Qatesh nations. Alsara and Northern Blia filled up the intercontinental spots.
Intercontinental playoffs
Alaxia v East Qatesh
Kiavalar | 7–0 | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] |
---|---|---|
ST A 8', 24', 30', 33', 78' ST B 53' (pen.) CF A 54' |
Acoria v North Qatesh
Participants
List of participants
|
Acoria (ACF) (3)
|
Format and draw
Pots
Pot 1 | Pot 2 | Pot 3 | Pot 4 |
---|---|---|---|
|
|
Groups
Group A | Group B | Group C | Group D | Group E | Group F |
---|---|---|---|---|---|
Solan | Ahitereira | Ginsukyo | Palakkinen | Lothern | Fazar |
Azyeri | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] | Jimaria | Aether | Koresa | Grensalbourg |
Livyirin | Karkuss | Nordleg | Suton | Holy Tempest Empire | Tupalei'i |
Ladros | Cammel | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] | Kiavalar | United Republic | Skuria |
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Solan | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Azyeri | |||||||||
3 | Livyirin | Advance to Redemption Round | ||||||||
4 | Ladros | Eliminated |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ahitereira | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] | |||||||||
3 | Karkuss | Advance to Redemption Round | ||||||||
4 | Cammel | Eliminated |
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ginsukyo | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Jimaria | |||||||||
3 | Nordleg | Advance to Redemption Round | ||||||||
4 | [[{{{2}}} national football team|{{{2}}}]] | Eliminated |
Group D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Palakkinen | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Aether | |||||||||
3 | Suton | Advance to Redemption Round | ||||||||
4 | Kiavalar | Eliminated |
Group E
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lothern | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Koresa | |||||||||
3 | Holy Tempest Empire | Advance to Redemption Round | ||||||||
4 | United Republic | Eliminated |
Group F
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fazar | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Grensalbourg | |||||||||
3 | Tupalei'i | Advance to Redemption Round | ||||||||
4 | Skuria | Eliminated |
Redemption stage
Group G
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Third A | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Third C | |||||||||
3 | Third E | Eliminated |
Third A | v | Third C |
---|---|---|
Third C | v | Third E |
---|---|---|
Third E | v | Third A |
---|---|---|
Group H
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Third B | Advance to the Knockout Round | ||||||||
2 | Third D | |||||||||
3 | Third F | Eliminated |
Third B | v | Third D |
---|---|---|
Third D | v | Third F |
---|---|---|
Third F | v | Third B |
---|---|---|
Knockout stage
Bracket
Round of 16 | Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||||||
3 May 2456 | ||||||||||||||
Winner A | ||||||||||||||
8 May 2456 | ||||||||||||||
Runner-up B | ||||||||||||||
4 May 2456 | ||||||||||||||
Third Win G | ||||||||||||||
13 May 2456 | ||||||||||||||
Winner C | ||||||||||||||
5 May 2456 | ||||||||||||||
Winner D | ||||||||||||||
10 May 2456 | ||||||||||||||
Runner-up E | ||||||||||||||
6 May 2456 | ||||||||||||||
Third RnUp G | ||||||||||||||
18 May 2456 | ||||||||||||||
Runner-up A | ||||||||||||||
3 May 2456 | ||||||||||||||
Winner B | ||||||||||||||
9 May 2456 | ||||||||||||||
Runner-up C | ||||||||||||||
4 May 2456 | ||||||||||||||
Third Win H | ||||||||||||||
14 May 2456 | ||||||||||||||
Winner F | ||||||||||||||
5 May 2456 | ||||||||||||||
Third place | ||||||||||||||
Winner E | ||||||||||||||
11 May 2456 | 16 May 2456 | |||||||||||||
Runner-up F | ||||||||||||||
6 May 2456 | ||||||||||||||
Third RnUp H | ||||||||||||||
Runner-up D | ||||||||||||||
Round of 16
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
Quarter-Finals
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
Semi-Finals
TBD | v | TBD |
---|---|---|
TBD | v | TBD |
---|---|---|
Third Place Playoff
TBD | v | TBD |
---|---|---|
Final
TBD | v | TBD |
---|---|---|
Goal scorers
Pos | Team | Player | Pos | Goals |
---|---|---|---|---|